Jasność ekranu powinna być łatwa do ustawienia. Na problemy związane z ustawieniem jasności ekranu często mają wpływ elementy, takie jak sterownik karty graficznej lub monitora, a także aktualizacja systemu Windows 10.

Aby rozwiązać problem, warto rozpocząć od sprawdzenia tych obszarów, a także zrestartować komputer i zaktualizować system Windows. Rzadko kiedy inne powody niż opisane poniżej, decydują o tym, że pojawia się taki problem. W komputerze stacjonarnym na monitorze znajdują się przyciski do konfiguracji obrazu, jednak w laptopie ich nie ma.

Powodem braku możliwości rozjaśnienia ekranu może być awaria po stronie oprogramowania jak i któregoś z podzespołów laptopa. Osoby nieposiadające doświadczenia mogą mieć problem ze znalezieniem przyczyny usterki, dlatego warto odwiedzić serwis komputerowy i przekazać laptopa w ręce specjalisty. RatujLaptopa oferuje diagnostykę laptopa i szybką naprawę problemu — nieważne, czy leżącego po stronie błędnego działania oprogramowania, czy np. uszkodzenia taśmy matrycy lub innych podzespołów komputera. Zachęcamy do skontaktowaniu się z serwisem lub przekazaniu laptopa w ręce specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu! Aby to zrobić, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia sprzętu do serwisu. Wcześniej możesz skorzystać także z bezpłatnej wyceny naprawy laptopa.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

 

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie usunąć przyczynę problemu, wykonaj następujące czynności, jeśli nie możesz rozjaśnić swojego ekranu w systemie Windows 10 lub innym.

Zaktualizuj oprogramowanie sterownika karty graficznej w systemie Windows

Karta wideo powinna mieć zainstalowane najnowsze sterowniki. Wielu użytkowników laptopa lub komputera stacjonarnego zapomina o tym, a w związku z tym mogą mieć problem, chcąc ustawić jasność ekranu w systemie Windows

Prawym przyciskiem myszy kliknij logo Windows (w lewym dolnym rogu ekranu), a następnie wybierz lewym przyciskiem myszy "Menedżer urządzeń". W dalszej kolejności rozwiń "Karty graficzne". W tej sekcji możesz sprawdzić, czy Twoja karta graficzna jest włączona. Jeżeli wszystko jest w porządku, a nadal nie możesz regulować jasności, zaktualizuj sterownik karty graficznej.

Prawym przyciskiem myszy kliknij następnie nazwę swojej karty graficznej i wybierz "Zaktualizuj oprogramowanie sterownika". Następnie wybierz opcję, która odpowiada za automatyczne wyszukiwanie i zaktualizowanie oprogramowania sterownika.

Aktualizacja Karty Graficznej

Możesz również skorzystać z opcji pobrania sterowników na stronie producenta karty graficznej. Pamiętaj jednak o tym, aby wcześniej odinstalować zainstalowane sterowniki, a po całej procedurze uruchomić ponownie komputer. Aktualny sterownik nie może bowiem być zainstalowany jednocześnie z inną jego wersją. Po aktualizacji sterowników karty graficznej (na przykład AMD Radeon) problem może zostać rozwiązany.

Odinstaluj sterownik monitora i zainstaluj domyślny, aby uzyskać możliwość ustawienia jasności ekranu

Może pojawić się również sytuacja, w której sterownik ekranu decyduje o tym, że suwak jasności jest niedostępny. Aby rozwiązać problem, można również odinstalować sterownik monitora z systemu Windows 10. Aby to zrobić, uruchom menedżer urządzeń, a następnie rozwiń sekcję "Monitory" i znajdź sterownik monitora. Kliknij go prawym przyciskiem myszy po to, aby wybrać "Odinstaluj urządzenie". Zatwierdź następnie swoją decyzję, gdy pojawi się komunikat. W dalszej kolejności kliknij w menedżerze urządzeń przycisk odpowiadający za zainstalowanie domyślnych sterowników monitora.

W laptopie z systemem Windows 10 wybierz zatem "Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu". Po przeprowadzeniu tego procesu na Twoim komputerze powinna pojawić się możliwość regulacji jasności.

Wspomniany problem może występować również w sytuacji, gdy nie masz włączonych zainstalowanych sterowników monitora. W takiej sytuacji trzeba również skorzystać z menedżera urządzeń i włączyć sterownik.

Włącz adaptacyjną jasność ekranu

Jednym ze sposobów na optymalizację jasności ekranu do warunków oświetleniowych, jakie panują w Twoim pomieszczeniu, jest włączenie adaptacyjnej jasności ekranu. Aby to zrobić, kliknij "Start", a następnie uruchom panel sterowania.

W dalszej kolejności wybierz "Opcje zasilania". Gdy to zrobisz, pojawi się opcja "Zmień ustawienia planu". Kliknij nią, a następnie wybierz "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania". W nowym oknie wybierz "Pokaż", a w dalszej kolejności wybierz "Włącz adaptacyjną jasność".

Włącz monitor PnP, aby dostosować jasność ekranu

Jeżeli regulacja jasności na Twoim laptopie jest niemożliwa, koniecznie sprawdź również, czy ogólny monitor PnP jest włączony, czy też wyłączony w Twoim komputerze.

Dostosowanie jasności jest bardzo często niemożliwe ze względu na to, że uniwersalny monitor PnP jest wyłączony. Taki problem zdarza się niejednokrotnie w modelu laptopa Lenovo oraz HP Pavilon.

Wejdź do menedżera urządzeń, a następnie w sekcji "Monitory" sprawdź, czy urządzenie Standardowy monitor PnP jest włączone. Jeżeli tak nie jest, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz "Włącz urządzenie".

Problem z dostosowaniem jasności ekranu za pomocą klawisza Fn

klawisz FN

Jeżeli nie możesz dostosować jasności ekranu, wykorzystując przycisk Fn na klawiaturze laptopa, najprawdopodobniej rozwiążesz problem z jasnością, wyszukując i instalując najnowsze sterowniki do Twojego komputera.

Często na dołączonej do laptopa płycie CD/DVD możesz je odnaleźć. Dla przykładu w laptopach Lenovo należy zainstalować sterownika "Hotkey Features Integration for Windows 10 albo AIO HotKey Utility Driver. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta komputera w trakcie instalacji sterowników po to, aby rozwiązać problem.

W poszukiwaniu oprogramowania sterownika możesz oczywiście skorzystać z wyszukiwarki Google lub bezpośrednio z oficjalnej strony producenta. W niektórych nowszych laptopach nie ma bowiem napędów CD/DVD, a w związku z tym producenci nie dodają do nich płyt, na których znajduje się dodatkowe oprogramowanie oraz sterowniki.

Jeżeli nie wiesz, jakim dokładnie modelem laptopa dysponujesz, sprawdź jego numer seryjny.

Najnowsze aktualizacje systemu Windows 10 a rozwiązanie problemu z ustawieniem jasności ekranu w Windows 10

Jasność wyświetlacza powinna być łatwa do konfiguracji w panelu sterowania. Jeżeli korzystasz z systemu Windows 10, koniecznie zadbaj o najnowsze aktualizacje, aby nie mieć problemów z dostosowaniem jasności.

Zazwyczaj System Windows 10 samodzielnie pobiera najnowsze aktualizacje. Jeżeli jednak coś przegapiłeś, możesz sprawdzić ręcznie dostępność aktualizacji, wykonując następujące kroki.

Wejdź w "Ustawienia", "Windows Update", a następnie "Sprawdź aktualizacje". Dzięki temu Windows 10 pobierze je automatycznie i zainstaluje. Gdy tak się stanie, uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje.

Windows Update

Uszkodzenie monitora a brak możliwości zwiększenia jasności ekranu

Zdarza się również tak, że przyciemniony obraz na ekranie laptopa wynika z braku podświetlenia matrycy. W takiej sytuacji zazwyczaj niewiele możesz zrobić samodzielnie. Jeżeli w laptopie dojdzie do uszkodzenia elementu, który odpowiada za podświetlenie, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie serwisu. Pamiętaj o tym, aby w porę przyjść ze sprzętem do naprawy, gdyż korzystanie z komputera przy zbyt ciemnym obrazie może mieć negatywny wpływ na Twój wzrok. W takim przypadku może być konieczna wymiana taśmy lub nawet wymiana matrycy w laptopie. Wcześniej warto poprosić specjalistyczny serwis o zdiagnozowanie problemu i wycenę naprawy.

Bezpłatna wycena online

Podsumowując, w systemie Windows 10 użytkownicy laptopów mogą w łatwy sposób zaradzić problemowi z konfiguracją jasności w ustawieniach ekranu. Instalując najnowszą wersję sterownika, można pozbyć się kłopotu z jasnością i jej konfiguracją. Kluczowa może okazać się również aktualizacja systemu Windows. Wszystkie inne opisanej powyżej metody postępowania również mogą pomóc, gdy wyświetlany na monitorze obraz ma być jaśniejszy lub ciemniejszy.

Ustawiona jasność ekranu ma spore znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia oczu. Skorzystaj ze wsparcia serwisu, jeśli żadna z opisanych metod nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.