Do naszego serwisu trafił Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05 z uszkodzoną płytą główną.

Wiele objawów kojarzonych z innymi częściami laptopa – nie działająca karta Wi-Fi, brak obrazu, skoki napięcia w porcie USB, laptop niewidzący dysku – może mieć swoje źródło również w uszkodzonej płycie głównej. Jeśli masz jeden z powyższych problemów, już teraz skorzystaj z naszego formularza bezpłatnej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05 – diagnoza

Klient przesłał do nas swojego laptopa Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05, zgłaszając brak reakcji na włącznik. Warto zwrócić uwagę na to, że laptop był nowy – od zakupu minął niecały rok.

Ponieważ laptop był bardzo potrzebny do pracy, klient wykupił usługę Ekspres.

Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05 – naprawa płyty głównej

Po rozebraniu laptopa okazało się, że jedna ze śrubek od mocowania dysku twardego się obluzowała i wpadła pod płytę główną. Doprowadziło to do spięcia i uszkodzenia płyty.

Nasz serwisant przeprowadził potrzebne naprawy płyty głównej, wymieniając przepalone elementy. Po naprawie wykonano testy podzespołów i stwierdzono, że wszystko działa właściwie.

Po trzech dniach laptop był gotowy do odbioru.

Podsumowanie

Płyta główna to część, która łączy ze sobą pozostałe podzespoły laptopa. Jej uszkodzenie wiąże się nieraz z nieprawidłowym działaniem matrycy (za sprawą uszkodzonej taśmy matrycy), gniazda USB, karty sieciowej i systemu, a nawet – z samoistnym wyłączaniem się laptopa i tym, że komputer nie chce się włączyć (co przejawia się brakiem reakcji na wciskanie włącznika).

Najczęściej serwisy starają się po prostu wymieniać płyty główne, a to bywa kłopotliwe z powodu braku dostępności części. Serwis Ratuj Laptopa stara się naprawić płytę główną, a do wymiany posuwać się tylko w przypadkach, kiedy naprawa jest niemożliwa lub jej koszty przekroczą wartość zakupu nowej płyty.

Płyta główna laptopa Lenovo Gaming 3 15IMH05:

Naprawiona płyta główna Lenovo Gaming 3 15IMH05 - widok ogólny

Naprawiona płyta główna Lenovo Gaming 3 15IMH05 - widok z bliska

Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05 po naprawie:


Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05 tuż po naprawie