Tak samo jak czarny ekran w laptopie, taki i biały ekran może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są nawet podobne i mogą oznaczać uszkodzony ważny komponent komputera. Przedstawiamy możliwe przyczyny białego ekranu.

Jeśli zobaczysz biały ekran w laptopie, weź pod uwagę przyczyny, które opisaliśmy w tym artykule. Uszkodzenie matrycy wymaga jej wymiany, co wiąże się z koniecznością dobrania właściwej matrycy, a także przeprowadzenia naprawy zgodnie z obowiązującymi standardami. Nasz serwis komputerowy oferuje profesjonalną wymianę i bezpłatną wycenę naprawy. Jeszcze dziś skorzystaj z naszego formularza! Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu — kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie!

Masz problem ze swoim laptopem? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

Uszkodzona matryca

Najczęstszy powód problemów z obrazem to uszkodzenie matrycy, do którego może dojść z powodu pęknięcia lub zalania ekranu. I też biały ekran jest jednym z powszechnych objawów zepsutej matrycy.

W takiej sytuacji może pomóc tylko wymiana matrycy w serwisie komputerowym, gdyż wymiana uszkodzonego ekranu oznacza znalezienie matrycy do konkretnego modelu laptopa (zwłaszcza gdy mamy do czynienia z ekranem dotykowym). Serwisanci będą w stanie dobrać odpowiedni model matrycy oraz przeprowadzić wymianę matrycy szybko i sprawnie. Może się okazać, że problem to nie tyle sama matryca, co uszkodzony inwerter, podświetlenie matrycy lub komponenty płyty głównej.

Uszkodzona taśma matrycy

Taśma matrycy to kabelek wewnątrz obudowy zawiasu. To taśma łącząca ekran z płytą główną, przekazująca jej informacje o obrazie. Jeśli dojdzie do uszkodzenia taśmy matrycy - na skutek przetarcia, uszkodzenia zawiasu lub nawet zerwania taśmy - obraz na ekranie może być zakłócony.

Zerwana taśma matrycy

Aby upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z uszkodzoną taśmą, najpierw należy poruszyć klapą. Jeśli wyświetlany obraz zmienia się (na przykład, pojawiają się i znikają pasy na wyświetlaczu), najprawdopodobniej uszkodzona została taśma. Wymiana taśmy łączącej płytę główną powinna zostać przeprowadzona przez serwis laptopów posiadający niezbędne narzędzia. Inaczej może dojść do uszkodzenia ekranu.

Uszkodzone gniazdo matrycy

Biały ekran oraz artefakty na wyświetlaczu mogą oznaczać też uszkodzenie wejścia łączącego płytę główną z matrycą. Ponieważ jest to małe urządzenie, a jego naprawa wymaga przelutowania, lepiej nie dokonywać napraw samodzielnie, tylko zabrać sprzęt do serwisu.

Uszkodzona karta graficzna lub płyta główna

Biały ekran może też oznaczać uszkodzenie karty graficznej, znajdującej się na płycie głównej laptopa albo w jej pobliżu. Powodem awarii układu graficznego może być usterka mechaniczna (na przykład, na skutek upadku) albo korozja powstała przy zalaniu laptopa.

Aby upewnić się, czy wina leży po stronie matrycy, taśmy matrycy czy karty graficznej, warto podłączyć zewnętrzny monitor do laptop (np. telewizor lub monitor VGA połączony z zewnątrz laptopa poprzez HDMI). Jeśli na ekranie zewnętrznego monitora obraz wygląda normalnie, uszkodzeniu uległa matryca lub taśma. Jeśli jednak zewnętrzny monitor nie pokazuje obrazu, to oznacza uszkodzenie układu graficznego. (Pamiętajmy jednak, że uszkodzenie monitora bądź też kabla HDMI może sprawić, że zewnętrzne urządzenia wyświetlające mogą wyświetlać biały ekran, toteż dobrze jest zawczasu sprawdzić stan monitora zewnętrznego.)

Problemem mogą być też nieaktualne sterowniki karty graficznej albo uszkodzona płyta główna. W pierwszym przypadku wystarczy tylko zaktualizować sterowniki (być może nawet zamiast wykorzystywać ustawione domyślne urządzenie wyświetlające, użyć ekran zewnętrzny), ale przy płycie głównej sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Z płytą główną komputera jest taki problem, że kiedy już zostanie ona uszkodzona, jej wymiana może doprowadzić do kosztów nierzadko przekraczających wartość laptopa. Dlatego dobry serwis będzie proponował jej wymianę tylko w ostateczności, kiedy zwykła naprawa płyty głównej (takich jak, na przykład, układ graficzny) nie będzie możliwa.

Uszkodzony układ zasilania lub podświetlenia matrycy

Być może awarii uległo podświetlenie matrycy. Jeśli poza białym ekranem widać zgaszony obraz, może się okazać, że doszło do uszkodzenia podświetlenia ekranu. Powodów może być wiele, chociażby uszkodzona świetlówka (najczęściej na skutek przepalenia), słaba bateria albo usterka gniazda zasilania, dlatego lepiej powierzyć diagnostykę serwisowi.

Usterki Windows 10

Może się zdarzyć, że biały ekran wskazuje na usterkę oprogramowania, zwłaszcza po aktualizacji Windows 10.

Jeśli pojawi się tak zwany biały ekran śmierci, najpierw wymuś ponowne uruchomienie laptopa, przyciskając przez kilka sekund włącznik (czasem, aby naprawić niektóre usterki i aplikacje mogące powodować problemy objawiające się białym ekranem, wystarczyć uruchomić komputer ponownie). W przypadku, kiedy ponowne uruchomienie nic nie da, spróbuj odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne USB (takie jak myszka, słuchawki, czy mikrofon). Jeśli po ponownym uruchomieniu biały ekran zniknie, zacznij podłączać znów wszystkie urządzenia USB. To, które będzie działać prawidłowo, najprawdopodobniej powoduje biały ekran.

Jeśli jednak i to nic nie wykaże, trzeba sprawdzić sytuację w trybie awaryjnym:

  1. Naciśnij Windows+R. Pojawi się wtedy okno Uruchamianie.
  2. W oknie Uruchamianie wpisz msconfig, aby uruchomić okno Konfiguracji Systemu.
  3. W Konfiguracji systemu wejdź w zakładkę Rozruch i wybierz opcję Bezpieczny rozruch.
  4. Po uruchomieniu urządzenia ponownie będziesz działać w trybie awaryjnym.

Opcje rozruchu w Konfiguracji systemu

Jeśli nadal nie wiesz, co się dzieje, pozostaje diagnoza serwisu. Bez odpowiedniej wiedzy naprawę oprogramowania należy powierzyć specjalistom.

Wymiana matrycy i inne usługi - naprawimy Twój biały ekran!

Obojętnie, czy problemem jest uszkodzona taśma, matryca, płyta czy oprogramowanie, nasz serwis odnajdzie przyczynę i naprawi ją dla Ciebie. Jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.