Czarny ekran i uszkodzenie matrycy to usterka, którą dość łatwo zidentyfikować. Uszkodzony sprzęt trzeba jak najszybciej naprawić. Ekran jest niezbędny do pełnego wykorzystania możliwości sprzętu, dlatego matryca bez podświetlenia jest naprawdę dokuczliwa.

Jest kilka objawów, które wskazują na brak podświetlenia matrycy. Jeśli laptop ma ciemny obraz, ledwo widoczny pod dużym kątem, czas na diagnozę w serwisie komputerowym. Niepokojące jest migotanie lub czasowe wyłączanie podświetlenia. Trzecim symptomem, wskazującym na problem ze świetlówką jest podświetlanie matrycy laptopa na czerwono lub światło nierównomierne. Jeśli w Twoim laptopie występują wspomniane objawy, koniecznie przekaż laptopa w ręce specjalistów, którzy szybko i profesjonalnie usuną usterkę. RatujLaptopa oferuje bezpłatną wycenę naprawy uszkodzonego podświetlenia matrycy, a także odbiór laptopa przez kuriera bez konieczności wychodzenia z domu! Nie czekaj i już teraz zgłoś się po darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

Dlaczego występuje usterka podświetlenia matrycy w laptopach? W jaki sposób profesjonalny serwis może pomóc w szybkiej naprawie? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Przyczyny awarii — uszkodzenie inwertera i inne

Dlaczego podświetlenie matrycy - wrażliwego i dość drogiego podzespołu — może ulec uszkodzeniu? Jedną z przyczyn jest upadek laptopa lub problem na płycie głównej. W celach informacyjnych konieczna jest diagnoza w serwisie laptopów. Jednym z częstych przyczyn jest również zalanie laptopa, co wymaga natychmiastowej reakcji.

Żeby zlokalizować przyczyny awarii, musimy poznać działania obwodu podświetlenia. Najczęściej spotyka się starsze matryce świetlówkowe, określane jako CCFL oraz nowsze LEDowe (np. w laptopach Asus). Każdy z ekranów ma inny system podświetlania.

Matryca CCFL LED

Matryce CCFL potrzebują wysokiego napięcia, aby móc poprawnie podświetlać ekran. Dla zapłonu żarówki wymagane jest zasilanie rzędu kilkuset V, a dla utrzymania ciągłości pracy kilkudziesięciu V.

Dla uzyskania tak dużych wartości prądu producenci wykorzystują niewielki układ nazywany inwerterem. Właśnie inwerter wytwarza optymalne dla świetlówki napięcie i posiada wejście dla sterowania. 

W matrycach świetlówkowych inwerter reguluje zapalanie, gaszenie i wszelkie zmiany natężenia podświetlenia ekranu. Sygnał sterujący z płyty głównej do matrycy biegnie na taśmie — niekiedy osobnej, a niekiedy wspólnej z sygnałem wideo. Już wewnątrz obudowy matrycy sygnał odgałęzia się do dedykowanego wtyku.

Nieco inna jest konstrukcja matryc LEDowych. W tym przypadku układ zasilania diod jest zintegrowany z płytą główną laptopa. Technologia nie wymaga tak wysokiego napięcia jak świetlówka, nie ma tu osobnego inwertera i nie przeprowadza się jego wymiany. Sygnały sterujące biegną z płyty głównej na tej samej taśmie co wideo. 

Chociaż powyższy opis wykazuje, że sterowanie podświetleniem nie jest skomplikowanym procesem, warto zauważyć, że ważną rolę odgrywają w nim również inny podzespół — kontroler EC.

Sterownik włącza i reguluje jakość oświetlenia, korzystając z kilku danych przekazywanych przez kontroler grafiki. Na jasność podświetlenia matrycy wpływają ustawienia użytkownika, moc napięcia oraz odczyty wartości sensora światła (jeżeli laptop go posiada).

W niektórych starszych modelach na aktywność obwodu podświetlenia matrycy ma wpływ także włącznik halotronowy, który wygasza matrycę po zamknięciu skrzydła obudowy. 

Jak widać, brak podświetlenia lub słabe podświetlenie matrycy w laptopie może być oznaką szeregu różnych usterek. Dopiero trafna diagnoza serwisu laptopów pozwoli na przeprowadzenie skutecznej naprawy. Awarii może ulec element świecący (świetlówki lub diody LED) lub inwerter generujący napięcie zasilania w matrycach CCFL.

Przyczyną braku podświetlenia może być uszkodzona taśma matrycy lub kontroler EC. Oprócz powyższych, przyczyną braku podświetlenia w laptopie może być brak poprawnych sygnałów sterowania, usterka któregoś z czujników lub uszkodzenie układu graficznego.

taśma matrycy

Ostatecznie czerwony obraz lub chwilowe zapłony i gaśnięcie podświetlenia sugerują, że na świetlówkę nadszedł czas wymiany. Zdarza się, że problem z podświetleniem spowodowany jest przez uszkodzenie mechaniczne — wtedy zazwyczaj konieczna jest wymiana matrycy w laptopie.

Jak nasz serwis laptopów przeprowadza naprawę?

Problemy z podświetleniem ekranu w laptopie wymagają w pierwszej kolejności trafnej diagnozy. Jeżeli uszkodzeniu uległ inwerter, co zdarza się bardzo często, naprawa przebiegnie w kilku krokach. Konieczne będzie otwarcie obudowy klapy laptopa lub całego urządzenia, w zależności od modelu.

Następnie serwisant zdemontuje matrycę urządzenia i oczywiście wnętrze obudowy. Później przeprowadzi demontaż uszkodzonego inwertera oraz instalację nowego. W trakcie naprawy trzeba bardzo uważać, ponieważ na wyjściu układu może występować wysokie napięcie, spaleniu może ulec bezpiecznik.

Po wymianie fachowiec na nowo montuje taśmy matrycy monitora i dba o to, aby płyta główna i matryca była należycie zabezpieczona. Ostatnim etapem jest zamknięcie obudowy i test działania układu podświetlenia.

Niekiedy trzeba wykonać na nowo programowanie BIOS, a jeśli usterka pojawiła się po zalaniu, pomaga wymiana klawiatury lub gniazda USB, jeżeli jest niesprawne.

Niekiedy zamiast inwertera, konieczna jest wymiana świetlówki, jeśli jest uszkodzona. Gdy potrzebna jest wymiana układu graficznego, reballing układu BGA stosuje się, aby naprawić połączenia lutowane. Czynności diagnostyczne oraz operacja wylutowania układu BGA, może być przeprowadzona w naszym serwisie.

Chociaż uszkodzona świetlówka i brak podświetlenia matrycy to poważny problem, bardzo często można usunąć usterkę. Konieczny będzie serwis laptopa.

Laptopy wszystkich wiodących producentów można naprawić, między innymi Acer, Apple MacBook, Mac mini, Asus, Lenovo, Sony Vaio czy Toshiba.

Samodzielna naprawa czy profesjonalny serwis laptopów?

Jeżeli obraz jest ciemny i coś się dzieje, warto z laptopem udać się do fachowców. Specjaliści w serwisie wykonają diagnozę, aby sprawdzić, które podzespoły są uszkodzone. Nasz serwis Warszawa naprawia wszystkie modele laptopów i tabletów.

Usuniemy uszkodzenia elementów w składzie podświetlania w komputerach Acer, Asus, Lenovo, Apple MacBook, Samsung, Fujitsu Siemens i innych.

Pracujemy na najlepszym sprzęcie diagnostycznym i serwisowym, dlatego zajmujemy się urządzeniami Android, Windows oraz iOS. Zadbamy, aby do naprawy zostały użyte wyłącznie wysokiej jakości części zamienne.