Komputery stacjonarne i laptopy to urządzenia, z których zdecydowana większość z nas korzysta codziennie.

Elektroniczne przelewy bankowe to już normalność, na którą decydują się również w znacznym stopniu starsze osoby. Poczta e-mail dla wielu osób to prawdziwa skarbnica danych, w której przechowują wrażliwe dokumenty, przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku włanego. W nieodpowiednich rękach mogłyby zostać wykorzystane przykładowo do próby oszustwa, czy kradzieży danych - dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo swojego komputera.

Hakerzy czy drobni internetowi oszuści stosują wiele wymyślnych metod, które mają na celu zdobycie naszych haseł, czy uszkodzenie laptopa poprzez wgranie złośliwego oprogramowania. Bardzo wrażliwym miejscem jest poczta e-mail. Popularnym sposobem zainfekowania komputera jest wysłanie fałszywego maila, który w załączniku posiada wirusa, który po pobraniu infekuje nasze urządzenie. W treści wiadomości oszuści zazwyczaj informują o nieopłaconej fakturze, dlatego wielu przedsiębiorców niestety daje się oszukać w ten sposób.

W łatwy sposób można jednak się zabezpieczyć przed tego typu manipulacją. Dokumenty księgowe posiadają format PDF lub DOCX, natomiast wirusy często przesyłane są z końcówką .html lub .rar - zawsze sprawdzajmy, czy korespondowaliśmy wcześniej z danym nadawcą oraz to, w jakim rozszerzeniu są wysyłane do nas pliki.

Absolutną podstawą zadbania o bezpieczeństwo komputera są jednak profesjonalne programy antywirusowe. Część z nich jest bezpłatna, za inne trzeba wpłacić odpowiednią kwotę, aby zdobyć licencję dla naszego urządzenia. Jeśli na laptopie przechowujemy ważne dla nas pliki, za pomocą których osoba trzecia mogłaby wyrządzić nam szkody, zdecydowanie powinniśmy zaopatrzeć się w jedno z wysoko ocenianych oprogramowań.

Do najpopularniejszych antywirusów należą:

  • Avast
  • Kaspersky
  • Comodo
  • Bitdefender
  • TotalAV

odwirusowanie komputera

Złośliwe oprogramowanie wyrządza szkody mojemu laptopowi - co zrobić?

Niestety zdarzają się przypadki, w których na instalację oprogramowania chroniącego jest już za późno i trzeba spróbować przywrócić komputer do działania w inny sposób. Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy, ponieważ przypadkowo możemy dokonać większych uszkodzeń, lub usunąć ważne dla nas pliki.

Pewne jest, że w przypadku ataku hakerskiego na komputer, trzeba reagować szybko. W serwisie Ratujlaptopa.pl oferujemy odwirusowywanie komputera, czyli proces, który ma na celu usunięcie z urządzenia wszelkiego złośliwego oprogramowania i przywrócenie jego działania do normalności.