Może zapomniałeś hasła i nie możesz go sobie przypomnieć; a być może po prostu nie chcesz za każdym razem wpisywać hasła do konta Microsoft, tylko od razu logować się do systemu Windows. Tak czy inaczej, czasem trzeba — ze względu na bezpieczeństwo lub komfort — usunąć hasło logowania do systemu Windows 10.

Jest na to kilka sposobów, udostępnianych przez Microsoft i nie tylko. W tym artykule przedstawiamy jak krok po kroku usunąć hasło do konta w systemie Windows. Jeśli utraciłeś/aś dostęp do swojego konta i danych zawartych na dysku, zapraszamy do naszego serwisu! Nasi specjaliści szybko poradzą sobie z każdym problemem! Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu — kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie. 

Masz problem z dostępem do swoich danych? Kliknij poznaj koszt naprawy!

Bezpłatna wycena online

 

Pamiętaj jednak, że usuwając hasło z laptopa, zmniejszasz jego ochronę. Warto wiedzieć jak chronić laptopa przed złośliwym oporogramowaniem.

Jak usunąć hasło z systemu Windows 10 tuż po instalacji?

Już w trakcie instalacji systemu można wyłączyć logowanie do konta Microsoft. Wciśnij na klawiaturze kombinację przycisków Windows + R, a kiedy w lewym dolnym rogu pojawi się okno Uruchamianie, wpisz w nie netplwiz.

Okno "Uruchamianie"

Po wciśnięciu OK, pojawią nam się wszystkie konta użytkowników. Zaznaczamy to konto, dla którego chcemy usunąć hasło logowania, odznaczamy kwadracik obok komunikatu Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, a następnie wciskamy Zastosuj.

Po wykonaniu tych czynności system Windows 10 poprosi nas dwukrotnie o podanie hasła i wszystko gotowe! Możesz przywrócić hasło, zaznaczając kwadracik obok komunikatu. Na końcu kliknij Zastosuj.

Co kiedy komunikat się nie pojawia?

Jeśli jednak komunikatu nie ma (co ma miejsce zwłaszcza przy nowszych wersjach systemu Windows 10), otwórz Ustawienia w menu Start albo wciśnij kombinację klawiszy WIN + I. Następnie przejdź do Konta i w bocznej liście wybierz Opcje logowania, gdzie wyłączysz opcję Wymagaj logowania za Pomocą funkcji Windows Hello w przypadku kont Microsoft. Wtedy komunikat powinien być widoczny.

Ustawienia kont w menu Start

Jak zmienić bieżące hasło w Windows 10?

Jeśli chcesz zmienić bieżące hasło swojego urządzenia, kliknij menu Start i wybierz Ustawienia. Kiedy pojawi się okienko Ustawień, wybierz Konta i Opcje logowania. Tam znajduje się opcja Zmień hasło do konta - po wciśnięciu przycisku Zmień, w kolejnym oknie będziesz musiał wprowadzić stare i nowe hasło.

Co jeśli nie znasz lub nie pamiętasz hasła Windows?

Istnieje kilka sposobów i narzędzi, dzięki którym mamy możliwość wyłączyć konieczność wpisywania hasła przy uruchamianiu komputera lub możemy dzięki nim całkowicie usunąć dotychczasowe hasło.

Jeżeli nie wiemy lub nie pamiętamy, jakie jest bieżące hasło, a chcemy je usunąć w celu automatycznego logowania, możemy nadal wyłączyć logowanie, chociaż będziemy potrzebowali konkretnych programów.

Resetowanie przez Microsoft Windows

Microsoft oferuje pomoc w licznych problemach - od awarii systemu Windows po aktualizacji po usunięcie hasła. 

Alternatywny sposób pozbycia się hasła, podany przez Microsoft Windows, wygląda tak:

  1. Na ekranie logowania pojawi się link Resetuj hasło, na który kliknij.
  2. Odpowiedz na pytania zabezpieczające.
  3. Wpisz nowe hasło logowania.
  4. Zaloguj się.

Zmiana hasła klawiszami trwałymi

Tak zwane klawisze trwałe to funkcja w systemie Microsoft Windows 10, mająca na celu ułatwiać wpisywanie tekstów do wiersza linii poleceń (zwłaszcza kiedy ktoś ma trudności z przyciskaniem dwóch klawiszy jednocześnie). Można uzyskać do niej dostęp, kiedy podczas logowania wciśniemy przycisk Shift pięć razy. Pojawi się wtedy okienko Klawisze trwałe (albo Sticky Keys).

Resetowanie hasła przez bootowanie

Zacznij od pobrania programu Hiren's BootCD i zainstalować plik ISO na pendrivie. Następnie uruchom komputer ponownie z wciąż podłączonym pendrivem. Podczas uruchamiania systemu, przytrzymaj klawisz F5, F8 lub F12, a wtedy wyświetli się menu z listą urządzeń do uruchomienia. Wybierz pendriva. Po uruchomieniu systemu Hiren's wyświetli się aplikacja do zmiany lub usunięcia hasła Windows 10. Następnie przechodzisz do Security> Passwords > NT Passwords Edit, gdzie wybierasz użytkownika i zmieniamy hasło.

Alternatywą dla Hiren's jest Windows USB/DVD Download Tool. Tak jak w poprzednim przypadku, instalujemy system Windows 10 na pendrivie (albo dysku DVD), uruchamiamy komputer ponownie i ustawiamy jako urządzenie rozruchowe nośnik DVD/USB. Pojawi się komunikat o Uruchomieniu instalatora systemu Windows 10, w którym musimy wcisnąć dowolny klawisz.

Następnie pojawi się okienko instalatora systemu Windows 10, w którym określamy język, format godziny i waluty oraz typ klawiatury. Klikamy przycisk Dalej i w następnych okienkach należy wcisnąć kolejno: Napraw komputer, Rozwiąż problemy i Wiersz polecenia.

W zależności od tego, na którym dysku zapisany jest Windows 10, wpisujemy: C:, D: lub E: oraz polecenie dir. To pozwoli nam sprawdzić zawartość dysku i odnaleźć folder Windows. Kiedy już go znajdziemy wpisujemy polecenie move i zmieniamy końcówkę nazwy pliku z .exe na .exe.bak.

Plik został skopiowany. Za pomocą wiersza poleceń copy kopiujemy go jeszcze raz i zmieniamy jego nazwę na sethc.exe.

Wyłączamy okno wiersza poleceń. Uruchamiamy system Windows, klikając na opcję Kontynuuj i przechodzimy do okna logowania. Klikamy pięć razy Shift, ale zamiast klawiszy trwałych powinien nam się pojawić wierz poleceń. Możemy teraz stworzyć nową nazwę użytkownika i hasło poprzez wiersz: net user nazwa_użytkownika_nowe_hasło_użytkownika, aktywować konto jednego z użytkowników jako administratora (wiersz: net user nazwa_konta /active:yes), dodać je do administratorów (net localgroup administratorzy nazwa_konta /add) lub utworzyć całkowicie nowe konto w systemie Windows (net user nazwa_użytkownika /add).

Jeśli nie chcesz albo nie czujesz się na siłach, aby wykonywać tak skomplikowane operacje na systemie, najlepiej powierzyć je specjalistom. Zwłaszcza że bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności można doporawdzić do tego, że laptop nie będzie widział dysku i potrzebna będzie naprawa oprogramowania.

Możemy usunąć, zmienić lub przywrócić Twoje hasło!

Nie musisz zajmować się programowaniem swojego komputera i męczyć się ze swoim hasłem. Nasz serwis i pomoże Ci uzyskać dostęp do Twojego laptopa, ułatwić Ci logowanie lub w ogóle wyłączyć wymóg logowania się hasłem.

W dodatku, jeśli zauważyłeś nieprawidłowe działanie sprzętu, możemy przeprowadzić czyszczenie laptopa, a także kompleksową diagnostykę komputera. Jeżeli chcesz przenieść dane, pliki i programy na nowe urządzenie, możemy sklonować dysk.

Należy tylko dać nam go do obejrzenia na miejscu - na ulicy Górczewskiej 62/64 - albo wysłać go nam kurierem!