Podczas wzmożonej pracy Twój laptop ulega ogromnym temperaturom, które wpływają na jego działanie. Szczególnie ważna jest optymalna temperatura procesora, który podczas grania oddaje ogromne ilości ciepła, co grozi przegrzewaniem się komputera i spuchniętą baterią. Zwłaszcza podczas grania w gry z wysoką grafiką temperatura podzespołów (w szczególności karty graficznej) może być niebezpieczna dla sprzętu, dlatego warto o niej pamiętać w przypadku laptopów gamingowych.

W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić i obniżyć temperaturę laptopa gamingowego i na co zwracać uwagę. Niektóre rzeczy możesz zrobić sam, inne zaś wymagają pomocy ze strony specjalistów, dlatego skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Jak działa układ chłodzenia w laptopie?

Odprowadzaniem ciepła i prawidłową wentylacją laptopa zajmują się wentylator i radiator. Układ GPU (graficzny) i CPU (procesora), które są komponentami wydzielającymi najwięcej ciepła, są podłączone do radiatora poprzez pastę termoprzewodzącą. Ponadto w obudowie znajdują się otwory wentylacyjne, które umożliwiają wentylatorowi gromadzenie chłodnego powietrza.

Objawy przegrzewania się laptopa

Najczęściej nadmierne przegrzewanie się laptopa wpływa na jego wydajność i żywotność. Twój laptop nagrzewa się nadmiernie, kiedy:

 • działa wolniej,
 • zacina się,
 • resetuje,
 • w skrajnych przypadkach, sam się wyłącza
 • nie wyłączający się komputer,
 • pojawiają się spadki FPS w grach,
 • wentylator pracuje głośno i często,
 • obudowa nagrzewa się,
 • system się zawiesza

Istnieją też objawy charakterystyczne dla konkretnego powodu przegrzewania się laptopów (jak wolniejsze działanie gry spowodowane przez nagrzewającą się kartę graficzną), czy rzężący dźwięk wydawany przez uszkodzony wentylator.

Długotrwałe grzanie się sprzętu może doprowadzić do tego, że jego żywotność spadnie, dlatego warto wiedzieć jak temu zapobiec.

Co powoduje problem przegrzewania laptopa? I jak temu zaradzić?

Przegrzewanie się laptopa spowodowane jest przez wiele czynników. Wielu z nich można łatwo zapobiec, inne wymagają pomocy specjalisty.

Kurz wewnątrz laptopa

Najbardziej banalnym powodem przegrzewania się laptopa jest z czasem zbierający się kurz wewnątrz komputera. Utrudnia od wentylację i zatyka układ chłodzenia, dlatego zaleca się regularne czyszczenia laptopa.

Zakurzony laptop

Szczególnie zakurzone wentylatory i otwory wentylacyjne mogą spowodować nadmierne przegrzewanie się laptopa.

Najlepiej powierzyć czyszczenie laptopa technikom z serwisu komputerowego, którzy otworzą komputer i z pomocą sprężonego powietrza oraz za pomocą odpowiednich specyfików dokładnie odkurzą wszystko nie niszcząc podzespołów. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam, przygotowaliśmy prosty przewodnik jak wyczyścić laptopa.

Zużyta pasta termoprzewodząca

Pasta termoprzewodząca przewodzi ciepło, a nie prąd, a co za tym idzie - pozwala równomiernie odprowadzić ciepło wewnątrz laptopa i zapewnia lepsze chłodzenie. Z czasem jednak dochodzi do zużycia pasty (najczęściej poprzez jej wyschnięcie), co wpływa też na zwiększenie temperatury.

Tak jak w przypadku czyszczenia laptopa, tak i wymianę pasty termoprzewodzącej powinno przeprowadzać się raz na jakiś czas.

Temperatura procesora

Wysoka temperatura procesora spowodowana jest ogromną ilością obliczeń, które procesor musi przeprowadzić podczas wzmożonej pracy komputera. Jest to szczególnie istotne w przypadku laptopa gamingowego, gdyż układ CPU wspomaga pracę karty graficznej i układu GPU. Gra komputerowa o wysokich wymaganiach sprawia, że wysokie temperatury GPU przegrzewają laptopa. Temperatura procesora zależna jest też od częstotliwości taktowania (tak zwany throttling) i od złośliwego oprogramowania, które obciąża procesor.

Dlatego istotne jest, aby raz na jakiś czas sprawdzić temperaturę procesora i stale ją monitorować. Można to zrobić za pomocą programów takich jak Core Temp.

Core Temp

Od czego zależy optymalna temperatura procesora? I jaka powinna być maksymalna temperatura procesora?

Monitorując temperaturę procesora trzeba pamiętać o tym, że jej optymalna wielkość zależna jest od wytrzymałości termalne komputera i podzespołów, ale generalnie przyjmuje się pewne limity - maksymalna temperatura procesora wynosi:

 • w komputerach stacjonarnych 55 stopni Celsjusza,
 • w przypadku laptopów 85 stopni Celsjusza.

Warto jednak sprawdzić specyfikację producenta procesora i komputera, bo w niektórych komputerach stacjonarnych sprzęt może wytrzymać 70-90 stopni Celsjusza, a w innych - 60 stopni.

Jak obniżyć temperaturę procesora?

Zabierz sprzęt na czyszczenie i wymianę pasty termoprzewodzącej z wyżej wymienionych powodów.

Dysk SSD (na górze) i HDD (pod spodem)

Uszkodzony wentylator

Obniżenie temperatury laptopa w dużej mierze zależne jest od wentylatora. Czasami - zwłaszcza w przypadku bardzo wymagających gier - wentylator musi działać na pełnych obrotach, aby efektywnie wprowadzić do wnętrza laptopa chłodne powietrze. Zdarza się jednak, że dojdzie do uszkodzenia wentylatora. Najbardziej charakterystycznym objawem tego typu usterki jest rzężący dźwięk podczas intensywnej pracy - świadczy on o tym, że wentylator wpadł z łożyska. Wtedy najlepiej wymienić wentylator na nowy.

uszkodzony wentylator

Inne sposoby obniżania temperatury

Jeśli nadal nie udało Ci się zmniejszyć temperatury procesora i innych komponentów, skorzystaj z urządzeń peryferyjnych umożliwiających odciążenie układu chłodzenia, takich jak podkładki chłodzące. Warto jednak pamiętać o tym, że sama podkładka nie wystarczy, aby zapewnić laptopowi optymalną temperaturę. Równie ważne jest prawidłowe użytkowanie - wyłączanie komputera, kiedy z niego korzystamy, oraz stawianie go na twardej, prostej powierzchni.

Warto poświęcić chwilę na kwestie związane z chłodzeniem - już dziś wpadnij do naszego serwisu!

Jeśli masz problem z przegrzaniem laptopa, warto zajrzeć do naszego serwisu na przegląd i naprawę. Zajmujemy się też serwisowaniem komputerów dla graczy!