Ekran w Twoim laptopie nie działa prawidłowo i zastanawiasz się, jaka może być tego przyczyna? Wstępną diagnostykę problemu z matrycą laptopa możesz przeprowadzić samodzielnie, aby podjąć odpowiednie kroki. W tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane przyczyny i objawy uszkodzeń matryc w laptopach. Usunięcie problemu w zdecydowanej większości przypadków będzie wymagało interwencji profesjonalnego serwisu laptopów, takiego jak RatujLaptopa. Dzięki możliwości wysyłkowej naprawy możesz szybko i wygodnie przywrócić laptopa do pełnej sprawności. Zapraszamy do lektury!

Uszkodziłeś ekran w swoim laptopie? Pozbądź się problemu ekspresowo!

Bezpłatna wycena online

Zepsuty ekran w laptopie - objawy

Mechanicznie uszkodzony ekran jest pęknięty - widać na nim pajączki, ślad uderzenia lub rysy. Naprawa matrycy nie wchodzi wówczas w grę i konieczna będzie wymiana ekranu.

Jeżeli nie widać żadnych uszkodzeń, a ekran nie działa, wówczas można podłączyć zewnętrzny monitor, by sprawdzić, czy przyczyną jest awaria podzespołów, czy to uszkodzona matryca. Jeżeli awaria dotyczy wyświetlacza laptopa, wówczas obraz na monitorze zewnętrznym będzie prawidłowy. W przypadku usterki podzespołów w komputerze obrazu nie będzie zarówno na matrycy, jak i zewnętrznym wyświetlaczu.

Zbity ekran w laptopie

Zbita matryca jest jedną z najczęstszych awarii wyświetlacza, z jakimi laptopy trafiają do serwisu. Zazwyczaj jest spowodowana niewłaściwym obchodzeniem się z komputerem. Upuszczenie laptopa na podłogę lub położenie ciężkiego przedmiotu na obudowie bardzo często kończy się pękniętą matrycą.

ekran laptopa uderzony ciężkim przedmiotem

Niestety, naprawa nie wchodzi w takim przypadku w grę - jedynym rozwiązaniem jest wymiana matrycy. Jej cena zależy od modelu laptopa i wybranej wersji wyposażenia. Mechaniczne uszkodzenie matrycy zazwyczaj nie podpada pod gwarancję i niestety ten wydatek obciąży domowy budżet.

Pęknięty ekran w laptopie

Wyświetlacz w laptopach można uszkodzić również inaczej, np. przez zbyt mocne odgięcie klapy, które powoduje wyłamanie zawiasów i uszkodzenie ramki ekranu. Często cierpią na tym również matryce: pojawiają się na nich rysy, pęknięcia i pajączki, które w miarę upływu czasu coraz bardziej się rozrastają. Finalnie wyświetlacz nie nadaje się do użytku i konieczna jest wymiana matrycy laptopa.

wyłamany zawias może uszkodzić wyświetlacz

Brak obrazu na ekranie

Brak obrazu na ekranie komputera może wskazywać na uszkodzony ekran w laptopie, awarię podzespołów lub błędne ustawienia. W takim przypadku konieczna będzie zaawansowana diagnostyka sprzętu.

Uszkodzona matryca

Matryce, jak każdy sprzęt elektroniczny, mają określony czas działania, po którego upływie po prostu się psują. Zazwyczaj jest on dosyć długi, ale niekiedy awaria wyświetlacza następuje wcześniej, niż powinna.

uszkodzona matryca

Czy da się naprawić tego typu uszkodzenia? Najczęściej nie - możesz tylko wymienić matrycę na nową. Wymianę matrycy najlepiej zlecić do serwisu i znaleźć fachowca, który się na tym zna. To bardzo precyzyjna praca, wymagająca umiejętności i wiedzy.

Oddaj urządzenie do naprawy

Błędne ustawienia ekranu laptopa

Jedną z wielu przyczyn mogą być niewłaściwe ustawienia ekranu laptopa. Najczęściej użytkownik przypadkowo zmniejsza jasność ekranu do minimum, czego efektem jest brak obrazu lub wyświetlanie go w sposób nieostry i niewyraźny. Przed oddaniem laptopa do serwisu warto więc sprawdzić, czy uszkodzenie matrycy nie jest pozorne.

Czarny ekran = zepsuta matryca?

Niekiedy przyczyną są przepięcia, które uszkadzają sprzęt. Nagły skok napięcia może się skończyć poważnymi uszkodzeniami elektroniki. Najczęściej cierpi na tym dysk, płyta główna, zasilacz oraz pamięć.

Jeżeli komputer jest martwy (nie reaguje na włączanie, na pisanie na klawiaturze, a do tego nie słychać by pracował), uszkodzenia muszą być zdiagnozowane w serwisie komputerowym przez fachowca. Koszt naprawy sprzętu po przepięciach zależy od stopnia skomplikowania naprawy, bo najczęściej należy wymienić uszkodzone komponenty na nowe. Czarny ekran w laptopie niekoniecznie może oznaczać, że uszkodzony został ekran. W tym przypadku pomoc specjalisty okazuje się nieoceniona.

Brak obrazu, a laptop pracuje

Sytuacja, gdy ekran w laptopie nie wyświetla obrazu, a słychać, że komputer pracuje prawidłowo, może świadczyć o uszkodzeniu taśmy matrycy. Taśma sygnałowa przekazuje obraz do matrycy. Jeżeli nastąpi jej rozłączenie (np. w efekcie wstrząsów podczas chodzenia wszędzie ze sprzętem) lub ulegnie awarii, wówczas wyświetlacz nie pokaże obrazu. Z reguły wystarczy wymienić taśmę, by wszystko wróciło do normy.

Pamiętaj jednak, że nie jest to proste. W obu przypadkach, by naprawić taśmę, konieczne będzie zdjęcie obudowy, by dostać się do wnętrza sprzętu. Podczas wymiany łatwo jest uszkodzić komponenty, więc zdecyduj się na naprawę w swoim laptopie tylko wtedy, gdy dobrze się na tym znasz. W przeciwnym wypadku nie podejmuj się naprawy na podstawie filmów znalezionych w internecie. Pomyłka może Cię drogo kosztować.

Ekran w laptopie wyświetla tylko pionowe paski

Przy takich problemach z obrazem na ekranie w pierwszej kolejności należy sprawdzić: kartę graficzną, taśmę matrycy i płytę główną. Często wyświetlacz w komputerze pozostaje sprawny i nie ma potrzeby jego wymiany (ale oczywiście należy wykluczyć jego awarię). Wymianę tych elementów lepiej zlecić w serwisie komputerowym, który dobierze odpowiednią część i sprawdzi, czy i inne komponenty nie uległy awarii.

częściowo pęknięty ekran - pionowe paski

Wymiana matrycy w laptopie

Jeżeli już laptop trafi do serwisu, wówczas można wymienić matrycę na inną. Do wyboru są różne modele i opcje: IPS lub TN, błyszcząca lub matowa, firmowy produkt producenta lub zamiennik. Nowa matryca może mieć inne parametry np. większą rozdzielczość (pod warunkiem że laptop ją obsłuży).

Dlatego zlecając wymianę matrycy, warto zapytać w serwisie czy możliwa jest wymiana na coś lepszego. Kosztować będzie to podobnie, a lepszy model da później większą frajdę z oglądania filmów czy pracy na laptopie.

pęknięty ekran

Jak dbać o ekran w laptopie?

Przede wszystkim należy zawsze zamykać komputer po pracy. Pozostawienie go cały czas w pozycji otwartej ułatwia uszkodzenie matrycy, bo jest ona narażona na przypadkowe uderzenie ciężkiego przedmiotu. Łatwiej też wyłamać niechcący zawiasy, co może być jedną z przyczyn pęknięcia matrycy oraz obudowy.

Warto pamiętać o właściwej pielęgnacji matrycy w laptopie. Przecieranie jej szorstką lub wilgotną chusteczką prowadzi do powstania zarysowań, a te mogą skutkować poważniejszą usterką. Matrycy komputera nigdy nie czyścimy inaczej niż przeznaczonymi do tego środkami i miękką szmatką z mikrofibry. Zawsze robimy to po wyłączeniu komputera.